Kama
Az Okinawa Kobudo nyolcadik - legveszélyesebb fegyvere. Oktatása a 3.Dan fokozat felett kezdődik.
Mezőgazdasági eszköz, a Kama egy borotvaéles sarló. Ezt az eszközt változatás, módosítás nélkül használják. A fa nyél kb. 30 cm hosszú. Az acéllap kissé ívelt és merőleges a fogantyúra.
A Kama-t párban használják. A technikák blokkolást, szúrást, mély és felületi vágást foglalnak magukba. A Kama-hoz néha láncot, kötelet is rögzítettek: Japán fő szigetén használt láncos sarló (Manri Kigusari Kama). A KAMA-hoz rögzített lánc, és súly segítségével ragadták meg az ellenfelet. Ezt a fegyvert általában két kézzel használták, egyik kézben a KAMA, míg a másik a láncot kezelte. Az Okinawai harcművészetben a kézfejhez rögzített hosszú kötél végén maga a KAMA található. A KAMA itt is párban használatos. A kötelet a kézfejre tekerve a KAMA-t hagyományosan módon használják. A kötelet letekerve a veszélyesen röpködő (két) borotvaéles KAMA az ellenfelet tisztes távolságban tartja. Ha az ellenfél közelebb merészkedik, a KAMA vág, a fegyverre tekeredve pedig rögzíti azt. Kenyu CHINEN mester ennek a veszélyes és látványos fegyvernek a szakértője.
Kezelése annyira veszélyes, hogy csak a 3. Dan után gyakorolható. A nagyon éles penge folyamatos koncentrálást igényel az edzés alatt. Tanulását náhányan teljesen fa KAMÁ-val kezdik ami megszünteti a sérülés kockázatát. Túl azon, hogy a fa fegyver súlyeloszlása, mozgása más mint a fém társáé, paradox módon a kockázat hiánya jelenti a legnagyobb kockázatot. Az életlen fa eszköz biztonságérzete csökkenti a koncentrálást, odafigyelést. Az éles KAMA-val végzett gyakorlatok a legkisebb hibát sem tűrik el. Emiatt javasolt eleinte igazi KAMA és élvédő használata -ez nem nyújt teljes védelmet, de a kisebb sérülések veszélyét csökkenti. Ezzel a fegyverrel nagyon korán hozzá kell szokni, hogy a figyelem soha nem lankadhat! Soha ne gyakoroljunk ezzel a fegyverrel fáradtan, vagy hosszú ideig!
A legfontosabb szabály:
KAMA-val TILOS egyedül gyakorolni!